Ponúkame Vám jednodňový školský výlet do obce Brodzany (neďaleko Partizánskeho), kde sa nachádza Slovanské múzeum A.S. Puškina.

Termín: celoročne (podľa Vašich požiadaviek)
Trvanie: 1 DEŇ
Cena: 18,- EUR/osoba*
Cena zahŕňa: dopravu, exkurziu v múzeu s výkladom, poistenie insolventnosti CK.

Popis:
Literárne múzeum Alexandra Sergejeviča Puškina v Brodzanoch vzniklo v roku 1979 v budove renesančného kaštieľa zo 17. storočia. Súčasťou pamiatkového areálu brodzianskeho kaštieľa je aj rozsiahly anglický park s vodnými kaskádami potoka Geradza. V hore nad dedinou sa nachádza evanjelická kaplnka s hrobkou majiteľov kaštieľa. Neďaleko od nej je malebný letohrádok „Babylon“, ktorý slúžil ako letné sídlo kňažnej Natálie. Milovníci turistiky môžu obdivovať prekrásnu prírodu okolitých lesov s najvyšším kopcom Osečný s výškou 553 m ako aj panoramatický výhľad z malebnej lúky na štáloch Hlboké.

Najstaršia zmienka o kaštieli, ako o rodovom sídle Brodziankovcov, pochádza z roku 1377. Po smrti A.S. Puškina toto miesto často navštevovala jeho manželka Natália a deti. V areáli múzea je historický park, v ktorom je 10 búst významných slovenských a ruských spisovateľov od popredných slovenských výtvarníkov. Neďaleko múzea sa nachádza rodinná hrobka pôvodných majiteľov kaštieľa – kaplnka Friesenhofovcov. V hrobke je pochovaná aj sestra Puškinovej manželky Alexandra Gončarovová-Friesenhofová.

Expozície:
Expozícia venovaná dejinám slovenskej literatúry z aspektu slovensko – ruských vzťahov od veľkomoravského obdobia do začiatku 20. storočia bola sprístupnená v roku 1989. Historická časť expozície približuje zaujímavé brodziansko- puškinovské vzťahy a súvislosti.

*Cena je kalkulovaná pri počte min. 40 platiacich osôb.